טיפים לבחירת קבלן

טיפים לבחירת קבלן

בשעה טובה אתם עומדים להגשים את רצונכם ולבנות את בית החלומות שלכם ובחירת קבלן מבצע היא קריטית להצלחת הפרויקט. תירצו לוודא שתקבלו מוצר מוגמר ברמה הגבוהה ביותר, עם אחריות שתמנע בעיות בעתיד, ותוך כדי רוגע ושקט נפשי. תהליך הבנייה יכול להיות מהנה ורגוע, אם מקבלים את ההחלטות הנכונות ובוחרים נכון מי שילך ביחד איתכם יד ביד בתהליך הזה. חשוב להשקיע את הזמן והמאמץ במציאת קבלן מיומן, אמין, מקצועי ובעל מוסר עבודה גבוה.

רגע לפני שבוחרים קבלן שיבנה את הבית שלכם ויגשים עבורכם את החלום, להלן כמה טיפים חשובים לבחירת קבלן:

>

רישום בפנקס הקבלנים – וודאו שהקבלן איתו אתם עובדים הוא בעל מקצוע מוסמך ולא “חאפר” ושהוא רשום ברשם הקבלנים. דרשו לראות רישיון בתוקף, על מנת שלא יהיו הפתעות בעתיד.

>

תעודת מקצוע – שימו לב אם יש לו השכלה בתחום הבנייה, השתלמויות וידע מקצועי מוכח. אלו סוגי הסמכות והכשרות מקצועיות יש לו והאם הוא מצויד בתעודות מתאימות המעידות על ההכשרה המקצועית שעבר.

>

ניסיון – חשוב מאוד ניסיון של שנים בביצוע עבודות קבלניות ובבניית בתים. אין חכם כבעל ניסיון! האם הקבלן נמצא בשוק כבר הרבה מאוד שנים? האם יש לו ניסיון מוכח בבניית בתים ובניהול פרויקטים דומים?

>

ביטוח – הכרחי שהקבלן מכוסה ומכסה את כל העובדים והמבקרים בביטוח מקיף מפני פגיעות ותאונות שעלולות להתרחש באתר הבנייה, בנוסף לביטוח מנזקים שעלולים להיגרם תוך כדי עבודה לרכוש שלכם ולרכוש של אחרים (כגון אם ניזוק רכוש של שכנים במהלך העבודה). כך תוודאו שאתם מבוטחים מפני תביעות שעלולות להיות.

>

אחריות – יש לוודא שהקבלן מספק אחריות על העבודה שאותה הוא מבצע לאחר הסיום, בהתאם לחוק מכר. וודאו שאתם מקבלים מסמך בו כתובים כל סעיפי האחריות, זמן האחריות וחתימה של הקבלן. אחריות ממושכת היא אינדיקציה למקצועיות ולאמינות של הקבלן.

>

הצעת מחיר מסודרת – וודאו שאתם מקבלים הצעת מחיר כוללת, מסודרת ומפורטת. חשוב לדעת מראש מה בדיוק אתם מקבלים בפירוט מדויק לכל נושא, לוחות זמנים ותאריכים מדויקים לביצוע כל שלב, תנאי תשלום ומועדי תשלום מדויקים וכו’. רצוי שהצעת המחיר תתבסס על כתב כמויות מסודר ושהן כוללות מלבד העבודה עצמה גם את חומרי הבניין, כלים סניטריים, דלתות, פרזולים וכו’. חשוב שתדעו בדיוק מה אתם מקבלים ובעבור מה אתם משלמים.
שימו לב שהצעת מחיר נמוכה במיוחד צריכה להדליק אצלכם נוראה אדומה!

>

עמידה בזמנים – יש לציין בהצעת המחיר תוך כמה זמן הקבלן מחויב להתחיל ולסיים את העבודה, עם הקצאת “קנס” עבור איחורים במסירה. הקבלן שאתם צריכים הוא זה שיוכל לסיים את העבודה בזמן מהיר שמתאים לכם. ניתן לסיים בניית בית פרטי (החל מעלייה לקרקע) תוך כשנה.

>

המלצות – בידקו היטב המלצות שונות – דברו עם לקוחות עבר שכבר עברו את התהליך עם הקבלן, בקרו בבתים, שאלו שאלות לגבי תהליך העבודה, עמידה בזמנים, הקפדה על רמת גימור, עמידה בהתחייבויות, זמינות הקבלן, יחס הקבלן ללקוחות ולעובדים, איזו תחושה השרה באופן כללי וכו’.

>

בדיקת עבודות קודמות – מכיוון שעבודות כאלו נמדדות לאורך זמן, רצוי לבדוק גם פרויקטים שנבנו לפני כמה שנים רבות, כדי לבחון אם התעוררו בעיות ואם כן – האם ואיך טופלו.

>

יעילות – בידקו האם לקבלן יש בעלי מקצוע קבועים, זמינים ונאמנים איתם הוא עובד. וודאו שהם נמצאים איתו שנים רבות (ולא יצטרך לחפש ולהכשיר בכל פרויקט עובדים חדשים).

>

ניהול – בחרו איש מקצוע שיודע כיצד לרכז את העבודה ולקדם פרויקטים עם אנשי מקצוע ייעודיים, על מנת שיוכל בקלות לעמוד בזמנים וביעדים שנקבעו. מכיוון שהקבלן הוא בעצם מנהל עבודה, כדאי לבקר אותו תוך כדי עבודה בשטח ולראות כיצד הוא מנהל את כל אנשי המקצוע בפועל.

>

ביקור באתר עבודה – אפשר ללמוד על הקבלן הרבה מאוד מביקור באתר העבודה. שימו לב אם יש הקפדה על נהלי הביטחון והבטיחות באתר, כגון: חבישת קסדות, הרכבת מעקות בטחון, מניעת מפגעים מסוכנים וכו’. כמו כן, האם בוצעו פעולות לשמירה על שלמותם של מוצרים שכבר הורכבו: אדני חלון, מדרגות, ספי שיש, אסלות, ברזים, אמבטיות וכו’. יש לוודא שיהיו מכוסים ומוגנים עד לסיום כל העבודות. כדאי לוודא שהאתר מסודר ומאורגן (שירותים לעובדים, כלי עבודה מאורגנים וייעודיים וכו’).

>

מקצועיות – כאשר נפגשים עם הקבלן, הוא יתן לכם עצות מקצועיות כבר בפגישה ואפילו יסייע לכם בתכנון ויתן לכם ערך מוסף. תשאלו שאלות ואם הוא עונה לכם תשובות מעורפלות ולא מדויקות – זה סימן לא טוב, לעומת תשובות מפורטות ומדויקות, שמסייעות לכם להבין טוב יותר בדיוק לאן אתם הולכים.

>

שקיפות, אמינות ויושר – שימו לב עד כמה הוא מדבר איתכם בגובה העיניים ועד כמה הוא יוצר אצלכם רושם של אדם ואיש מקצוע ישר, שקוף ואמין. אדם שאפשר לסמוך עליו.

>

“כימיה” אישית ותחושת בטן – כדאי לבחור בקבלן שנותן לכם תחושה טובה, נעימה ואתם מרגישים בנוח איתו. מישהו שנותן לכם תחושה רגועה שיש מישהו שיודע מה הוא עושה בצורה רגועה וללא לחץ. חשוב שיהיה לכם ערוץ תקשורת חיובי מולו ושתרגישו שהוא נותן לכם ודאות ושקט נפשי.
גם אם הקבלן מעט יקר יותר – כמה פעמים בחיים תבנו בית?

Skip to content